Indischer_Maler_von_1780_001-2

נטייל בעולם הקדום עם המרצים הבולטים בתחומם ונשמע אגדות ומיתוסים על אודות אלים ויצורים על-אנושיים, מאורעות על-טבעיים וסיפורי אהבות ושנאות רוויות יצרים. נחצה יבשות ותרבויות בעקבות המיתוסים שהסבירו תופעות טבע לא מובנות, שימרו עבר קבוצתי קדום ועיבדו פנטזיות ודחפים לכדי סיפור עם משותף ומכונן.

 סדרה שבועית בת 13 מפגשים, בימי ראשון, 20:00 – 21:30:

 30/10/16  מיתולוגיה יוונית                         ד״ר סילביה רוזנברג

06/11/16  מיתולוגיה שומרית/בבלית          ד״ר אורי גבאי

13/11/16 מיתולוגיה פינית                          יובל בן-עמי

20/11/16 מיתולוגיה יפנית                          ד״ר אירית אורבוך

27/11/16  מיתולוגיה סינית                         דינה היימן

04/12/16 מיתולוגיה ספרדית                       פרופ׳ (אמריטוס) רון ברקאי

11/12/16  מיתולוגיה אירית                         לבנה ליטני

18/12/16 מיתולוגיה הודית                          יותם יעקובסון

25/12/16 מיתולוגיה אינדיאנית                   ד״ר ברק אפיק

01/01/17 מיתולוגיה כנענית                        ד״ר נגה דרשן

08/01/17 מיתולוגיה סקנדינבית/נורדית     זהרה רון

15/01/17 מיתולוגיה מצרית                         ד״ר רחלי שלומי-חן

22/01/17 מיתולוגיה יהודית                        ד״ר חגי דגן

על המרצים:

ד״ר סילביה רוזנברג תפתח את הסדרה במיתולוגיה היוונית. ד״ר רוזנברג התמחתה בתרבויות יוון ורומא, הייתה אוצרת בכירה לארכיאולוגיה קלאסית ואוצרת ראשית של האגף הארכיאולוגי במוזיאון ישראל בירושלים. מרצה בחוג לתולדות האמנות באוניברסיטה העברית בירושלים.

מיוון נמשיך למיתולוגיה השומרית/בבלית עם ד״ר אורי גבאי, מרצה לאשורולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, שם הוא מלמד כתב יתדות, שומרית ואכדית. התמחותו היא בדתות שומר, בבל ואשור, בעיקר בפולחן לאלים השונים שנערכו במקדשים ברחבי מסופוטמיה הקדומה.

את המיתולוגיה הפינית נפגוש בעזרתו של יובל בן-עמי והגיטרה. בן-עמי שוטט רבות בעולם, כותב מאמרים, כתבות ודברי ביקורת בעיתונים וכתבי עת שונים בהם הארץ, גלובס, כתם ועמדה והוא אחד היוצרים הפעילים בגרילה תרבות.
עד היום פרסם 6 ספרים בהם המיתולוגיה הפינית, בהוצאת מפה.

מהמיתולוגיה הפינית נרחיק עד יפן והמיתולוגיה היפנית אותה נפגוש יחד עם ד״ר אירית אורבוך מרצה בכירה בחוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל-אביב. בעלת תואר דוקטור מאוניברסיטת הרווארד (1990) בתחום חקר הדתות (דת השוואתית). מחקריה, הנשענים על שנים רבות של עבודת שדה ברחבי יפן, מתמקדים באמנויות במה פולחניות עתיקות ("קגורה") ובתפקידן הריטואלי.

SC223268

דינה היימן, נוסעת, חוקרת, אנתרופולוגית ומדריכת תיירים בעלת תואר מוסמך באנתרופולוגיה תפגיש אותנו עם המיתולוגיה הסינית. היימן ביקרה לראשונה בסין ב 1985 ובעקבות מסעה זה כתבה את הספר "צברים על דרך המשי – סיפור מסע בסין". היא כותבת רבות אודות סין ועל תרבויות מזרח אסיה במגזין ׳מסע אחר׳, ׳מעריב׳ ו׳גלובס׳.

על המיתולוגיה הספרדית נשמע מפי פרופ׳ (אמריטוס) רון ברקאי מהחוג להיסטוריה כללית, אוניברסיטת תל אביב. פרופ׳ ברקאי פרסם מספר ספרים בתחום התמחותו ובהם המיתולוגיה הספרדית בהוצאת מפה. ובנוסף, פרסם שלושה רומנים (עד כה) במסגרת הוצאת חרגול: ״כמו סרט מצרי״ [תורגם גם לצרפתית ולאיטלקית]; ״האישה שאהבה סיפורים״; ו״התחתית של תל אביב״.

לבנה ליטני תספר לנו על המיתולוגיה האירית. ליטאני למדה מתמטיקה ולימודים קלאסיים באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנים האחרונות היא עוסקת בחקר המיתוסים הקלטיים של אירלנד.
כתבה את הספר ׳המיתולוגיה האירית׳ בהוצאת מפה, יחד עם בעלה יהודה ליטני.

יותם יעקובסון יפגיש אותנו עם המיתולוגיה ההודית. יעקובסון, מורה דרך בארץ ולאורך נתיבי הסחר הקדומים באסיה, מרצה ומלמד במסגרות שונות על הקשר המיוחד שבין פילוסופיה, מיתולוגיה ופולחן לבין ארכיטקטורה ואיקונוגרפיה במרחב הודו – טיבט. כותב ומצלם למגזינים שונים ועיתונים יומיים. מחבר הספרים "מסאלה" העוסק בהודו, "חמצן דליל" העוסק בטיבט ו"הודו כי טוב" על שינויים אמוניים ודתיים של ישראלים בהודו.

על המיתולוגיה האינדיאנית נשמע מפי ד״ר ברק אפיק, חוקר תרבויות אינדיאניות באוניברסיטה העברית בירושלים, כותב ומרצה אודות אידיאולוגיה דתית, מיתוסים, טקסים ופולחנים של בני המאיה האינקה והאצטקה ביערות הגשם ובהרים המושלגים של אמריקה הלטינית.

נחזור לאזורנו שם נפגוש את המיתולוגיה הכנענית וד״ר נגה איילי-דרשן, מרצה באונ׳ בר-אילן שבין כתביה נמנה גם הספר המיתולוגיה הכנענית (יחד עם גיא דרשן), בהוצאת מפה והכולל תרגומים משל ד״ר דרשן מלוחות הטין הכתובים בכתב יתדות שהתגלו בעיר אוגרית והמתוארכים למאה ה- 14 לפנה"ס.

רחוק מכנען תקח אותנו זהרה רון להכיר את המיתולוגיה הסקנדינבית/נורדית.
רון, היום עיתונאית ועורכת בעתון גלובס, היתה בעבר עורכת המגזין "מסע אחר".

apep_0

ושוב לאזורנו, למיתולוגיה המצרית עם ד״ר רחלי שלומי-חן, דוקטור לאגיפטולוגיה, חוקרת ומרצה. תחום התמחותה הוא חקר הדת המצרית והקשר בינה לבין מערכת הכתב המצרית. בשנתיים האחרונות הייתה חלק מהצוות שהקים את התערוכה "פרעה בכנען – הסיפור שלא סופר" במוזיאון ישראל. לאחרונה הקימה את "מלכת מצרים", מיזם שעניינו הנגשת הידע אודות מצרים העתיקה לקהל הרחב.

ולסיום – המיתולוגיה היהודית עם ד״ר חגי דגן, סופר ומרצה במכללת ספיר. פרסם מספר רומנים ומספר ספרי עיון. בין הרומנים ניתן למנות את "שדים ברחוב אגריפס" ובין ספרי העיון את המיתולוגיה היהודית בהוצאת מפה. לאחרונה ראה אור ׳האל האחר׳ בהוצאת עם עובד. ספריו של ד״ר דגן עוסקים במיתוסים, רומנטיקה, אפוקליפטיקה, זיכרון, נוסטלגיה, ארוטיקה וטראומות יהודיות.

הרשמה:
סדרה בת 13 מפגשים
תאריך פתיחה: 30/10/16, ימי ראשון, 20:00-21:30
מחיר רגיל: 884 ש״ח
מחיר בהרשמה מוקדמת: 774 ש״ח
מחיר לגמלאים בהרשמה מוקדמת: 754 ש״ח
ניתן לשלם עד 10 תשלומים ללא ריבית בכרטיס אשראי
המחיר בהרשמה מוקדמת תקף לנרשמים עד 30/09/2016
 –
* לא תתאפשר הרשמה להרצאות בודדות
* מספר המקומות מוגבל
* פתיחת הקורס מותנה במינימום משתתפים
כרטיס כניסה שנתי חינם למוזיאון נחום גוטמן לאמנות לכל נרשם 
– 
או בטלפון 03-5161970 שלוחה 0 
איך מגיעים לנווה צדק, למוזיאון? – כל הפרטים כאן בצור קשר